lorem ipsum sit dolor ans a quest for design lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. in nisl enim, placerat et ultrices id, egestas a auge. donec iaculis iaculis aliqam. donec bibendum rhoncus.

Kalamış Parkı Kolektif Dönüşüm Projesi

Kalamış Parkı Kolektif Dönüşüm Projesi, sporun dünyayı ileriye taşıma gücüne inanan Nike ile üretmenin birleştirici gücüne inanan Onaranlar Kulübü tarafından, Kadıköy Belediyesi desteği ile hayata geçirildi. Yaklaşık 3400 m2’lik park alanına yaptığımız kolektif müdahale ile parkın işlevselliği artırıldı ve kullanıcılara özgürce hareket edebilecekleri ve keyifle vakit geçirebilecekleri bir komünite alanı sağlandı. 

Kolektif Dönüşüm Projesine parkın gerçek sahiplerinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak başladık. Bu motivasyonla, yaptığımız açık çağrı ile park kullanıcılarını ve sporcuları alana davet ederek ihtiyaçlarını dinledik. Aldığımız geri bildirimlerle süreci baştan sona hep birlikte tasarladık.

Kaykay pisti, basketbol sahası, plaj voleybolu sahası, koşu pisti gibi hareket alanlarının onarımına ek olarak alana; bisiklet parkı, kaykay tamir masası, kilitli eşya dolapları, geri dönüşüm çöp kutuları, piknik masaları ve gökyüzü hamakları yerleştirdik. Basketbol sahası ve koşu pistinin zeminlerinde Nike ürünlerinin üretimi ve tüketimi sonucu ortaya çıkan atıkların geri dönüştürülmesinden elde edilen Nike Grind malzeme kullandık. 

Yenilenen zeminlerin grafik tasarımlarını ise fiziksel çevrenin sunduğu renkleri referans alınarak üretmeyi, onarmayı, paylaşmayı ve hareketi temsil eden renkler ve formlar oluşturdu. 

Aylar süren bu kolektif çalışmanın sonunda artık bu alan senin, bizim, hepimizin. Özgürce oyna, hareket et, üret ve paylaş; çünkü sporu ve bizi kimse durduramaz.

Video Prodüksiyon

Halkekmag

Fotoğraflar

Yerçekim

Örgü Enstelasyon

Fırat Neziroğlu ve takımı

Drone Çekimi

Batur Seçilmiş, Halkekmag

Skatepark Uygulama

Cino Skatepark, Madparx

Marka İletişimi

Doğukan Güngör, Nilüfer Aksu

Zemin Grafik Tasarım

Kien (Ümit Şentürk)

Proje Koordinasyon

Ufuk Emin Akengin, Aytekin Gezici, Umut Erkin Güngör

Yer

Kalamış Atatürk Parkı - İstanbul

Tarih

Eylül 2020

Ana yüklenici

Bluechip

Tasarım

Başak Bakkaloğlu, Cemal Çobanoğlu, Umut Erkin Güngör

Kategori:

Kamusal Alan Müdahalesi

Tags:

kalamış parkı, nike