eskisehir mind the bug

Mind The Bug Workshop – Eskişehir

Herkese selam. Güz dönemi kulüp için bir hayli yoğun geçti. Comics & Art Festival ve TEF 2016 katılımı, Little Free Library yarışması, buluşmalar falan derken tahminimizden daha yoğun ama verimli bir sonbaharı geride bıraktık. Keyfimiz yerinde, yalan yok. 🙂
Tüm bu güzel şeyler olurken Eskişehir’den gelen bir haberle sevinç çığlıkları da attık. Pecha Kucha, Drink&Draw, Coffee TalksMind The Bug gibi etkinliklerle farklı disiplinleri bir araya getirme hedefiyle gerçekleştirilen organizasyon VUF Summit, Onaranlar Kulübü’nü Pecha Kucha’da sahnede, Mind The Bug’ta ise atölyenin yürütücülüğünde görmek istediğini iletti. Bu güzel oluşumun bir parçası olmayı reddedemezdik tabii.
Eskişehir yoluna…

Mind The Bug

Sokakları sevdiğimizi, sokaklara izler bırakmaya da bayıldığımızı herkes biliyor artık. Tam bu noktada yaptığımız işlerden ilham alan Eskişehir ekibi “Mind the Bug isminde harikulade bir atölye tasarlamışlar. Tasarım ve 3 boyutlu üretim odaklı bu atölyede katılımcılarla birlikte sokaktaki “bug”ları keşfedip bu “bug”lara 3 boyutlu yazıcılar ile çözüm üretmek temel amaç.

mind the bug

Sabah 10:00’da TRIPEDIA’da başlayan atölyeye Anadolu Üniversitesi Mimarlık ve Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden yaklaşık 15 kişi katıldı. Önce biraz kulübü konuştuk, urban hacking kavramını tartıştık ve sokaklara dağıldık. 3 ayrı bölgede incelemeler yapan gruplar belirlenen saatten birkaç dakika sonra tekrar TRIPEDIA’da bir araya geldi ve beyin fırtınası + üretim sürecine geçti. Bu süreçte her grup için 2 adet 3 boyutlu yazıcı ayrıldı. Gruplar, yaklaşık bir buçuk saatlik sürede buldukları “bug”lara ne gibi çözümler üreteceğini düşünüp, tasarladı. 3 boyutlu yazıcı teknolojisini ilk kez deneyimleyen arkadaşların heyecanı görülmeye değerdi. 🙂

Atölyenin sonucunda aslında her grup birden fazla tasarım yaptı. Bu tasarımların hepsi 3 boyutlu yazıcı ile üretildi. Öne çıkan tasarımları aşağıda görebilirsiniz. Diğer tasarımları incelemek içinse buraya bakabilirsiniz.

Grup 1 – Duş Başlığı

Bu grup Eskişehir sokaklarında dolaşırken bir apartmana ait yağmur borusunun yerden yaklaşık 2 metre yükseklikteki ucuna duş başlığı tasarladı. “2 metrede yağmur borusu mu bırakılır, duş mu alcak insanlar?” esprilerini gerçeğe dönüştürmek istediler.

dus basligi

Grup 2 – Peynir Dilimi

Grup 2 Eskişehir’in adalar bölgesindeki parkta yalnızlığa terk edilmiş bir şehir mobilyası buldu. Ona yeterince ilgi gösterilmediğini düşünen grup 2, peynir dilimleri tasarlayarak güzelleştirme yaptı.

peynir dilimi

Grup 3 – Aztec Boru Yaması

Grup 3 aslında tam da bir “bug”ı onararak atölyenin amacına en uygun tasarımı yaptı. İki yağmur borusu arasındaki boşluğu tasarladıkları Aztec desenli bir tasarımla onardılar.

aztec boru yamasi

Pecha Kucha Heyecanı!

Daha önce birçok etkinlikte, organizasyonda, konferansta yer almamıza rağmen Pecha Kucha bizi hepsinden daha çok heyecanlandırdı. Nedir? Bu abur cubur gibi bir şey mi diyenler için; Pecha Kucha: yaratıcı endüstri insanlarıyla etkileşim yaratılması ve işlerini paylaşması hedefiyle 2003’te Tokyo’da başlatılan bir etkinlik serisi. Ancak bu etkinliğin çok da naif bir özelliği var; her bir görsel için 20 saniye süre veriliyor. 20 x 20 formülü ile konuşmanızı yapmak ile yükümlüsünüz. Yani ortalama 6 dakikada konuşmanızı bitirmek zorundasınız.

Eskisehir pecha kucha

Daha önceki konuşmalarımızda bize tanınan en az 45 dakikalık sürelerle karşılaştırınca konuşmacıları bir hayli zorlayıcı bir yarışa soktu. Pecha Kucha için kurucularımızdan Ufuk ile yönetim kadromuzdan Hilal’i konuşmacı seçtik. Çalışmalara iki hafta öncesinden başladık  ve sunumdan bir saat önce çalışmaları sonlandırdık. Konumuz “Tüketmek” idi.

 

 

 

 

Share your thoughts