spool tree crew

Yıl Sonu Buluşması için İleri Dönüşüm Çam Ağacı Ürettik

Onaranlar Kulübü olarak ‘tasarım, üretim, onarım’ en çok da ‘paylaşım’ üzerine epeyce aktif ve bir türlü bitmeyen 2016 geçirdik. Kulübümüz 2016 yılında yeni projelere ve etkinliklere imza atarken aramıza bir çok yeni arkadaşımız katıldı. Bu aktif yılın kapanışını da paylaşıma ve birlikteliğe yakışır şekilde yapalım istedik. Yeni yıl buluşmamızda, bizlere eşlik etmesi için geçmişten sıcak bir ‘tombala’yı çağırdık, ve tabi ki onunla birlikte gelen ‘çinko!’ ‘tombala’ seslerini. 2017’ye yol açtığımız şu günlerde geri dönüşüme ve üretime teşviği birlikte vererek 2016’yı kapatmak istedik. Sonuçta ne derler ‘Yeni yıla nasıl girersen, tüm senen öyle geçermiş’.

yeni yil ok crew

Bu güzel gece için Kot0 Mekan bize ev sahipliği yaptı ve buluşmamız için şahane atıştırmalıklar hazırladı. Onaranlar Kulübü için özel indirimler de yapan Kot0 ekibine buradan çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca Onaranlar Kulubü’ne özel, geçmiş seneden bir hatıra bırakabilmek için Abdullah Sarışen bize bir illüstrasyon hazırladı ve biz de Ensar Matbaacılık‘ın sponsorluğuyla bunları bastırarak gelen herkese hediye ettik. Tombala çinkosuz olmaz ve çinko da hediyesiz olmaz dedik. Funda Akarsu‘nun Onaranlar Kulubü için hazırladığı broşları kazananlara hediye ettik.

ok cizim

ok rozetler

Buluşmada çekilen tüm fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

SpoolTree tasarım süreci

spool tree tasarim

Bir maker ağacı olsa nasıl olur sorusuna yanıt ararken, yeni üretimlere geçmeden, var olanı değerlendirmek üzerine kafa yorduk. Elimizde önceki projelerimizden kalan bolca ‘Filament Makarası’, bolca vida ve yeni yıl heyecanı vardı. Kulübümüz üyelerinden Aslı Germirli, Cem Sağır ve Hilal Kurt’un yaptığı eskiz ve tasarım çalışmaları sonucunda, ağacın istenilen yüksekliğe az yer kaplayarak ulaşması için makaraların dikey kullanılmasını ön gördük. Makaraları yatay yerleştirdiğimizde hem çok sayıda makaraya ihtiyaç duyuluyordu hem de oldukça yoğun bir ağaç görüntüsü ortaya çıkıyordu. Ağaç formunu basite indirgediğimizde de elimizde kalan üçgenin yeterli olacağını düşündük. 360° etki göstermesi için 2 ve 3 boyutları ile farklılık gösteren bir ağaç ortaya çıkarmak istedik. Yerleştirildiği köşeye sadece 90° açıyla bakıldığında 3 boyutlu bir ağaç elde etmeyi amaçladık.

spool tree design

SpoolTree üretim süreci

spool tree malzemeler

Hayal ettiğimiz bu ağacı gerçeğe dönüştürmek üzere elimizde olan 200’den fazla filament makarası ve bir sürü vida ile inşaaya koyulduk. Şeffaf görüntü vermesi sebebiyle önerdiğimiz misinalar ile bağladığımız makaralar ayağa kalkamadığı için çözümü vidalarda bulduk. Şeffaf renkte olan makaralarımızı yeşil sprey boyayla boyadıktan sonra 3 boyutlu yazıcıdan kırmızı filament ile bastığımız eklem parçaları birleşimleriyle stabiliteyi sağlamış olduk. Ağaca kattığımız renk ise süsümüz oldu. Ortada bulunan 8’li dikey makara dizilimini ise gizli siyah plastik kenetler sayesinde sağ ve soldaki ana dizilimlerle bir araya getirdik. Ve tabii her ağacın tepesinde olan ağacı taçlandıran bir yıldızı vardı, onu da farklı renge boyadığımız bir diğer makarayı en tepeye yerleştirerek elde ettik. Son dokunuşu da ışıklar ile yaptık. Yeni yıl buluşmamızda ‘SpoolTree’nin bizimle olmasını istedik ve ağacımızı Kot0’ın bir kitaplık köşesine geçici olarak yerleştirdik.

spool tree crew

 

 

Share your thoughts