mahalle onarma

Muhitine sahip çık #mahallenionar

Gri, aynı renkli ve belediyeden başkasının herhangi bir şekilde dokunmadığı sokaklardan, yaşam alanlarından sıkılmadık mı? Her gün önünden defalarca geçtiğimiz, zaman zaman kullandığımız yerleşik veya mobil herhangi bir nesnenin tozlanmış ve eskimiş olması, artık yanlarından geçerken dikkatimizi bile çekmemesi rahatsız etmiyor mu bizleri?

mahalle onarma

Aslında bazı sıkılanlar ve bu konuda bir şeyler yapılmasını isteyenler, yaşadıkları mahalleler için üretmeye hevesli insanlar varmış. Muhit.co ile çıktığımız yolda tanıdığımız insanlar bize bunu kanıtlamış oldu!

mahalle onarma

İnsanların yaşadığı çevrenin farkında olmasını, mahallesi için fikir üretmesini, sorunları fark etmesini ve paylaşmasını isteyen Muhit.co ve insanların yaşadığı çevreyi sahiplenmesini ve harekete geçmesini isteyen Onaranlar Kulübü (Yani biz, yaaay) birkaç ay önce birlikte bir şeyler yapmaya karar verdik. Muhit.co’da girilen taleplerden birkaçını aksiyon planımıza ekledik ve çalışmalara başladık!

Gönüllülerle birlikte birkaç fikir ve proje toplantısının ardından ilk projeyi gerçekleştirmek üzere harekete geçtik. Bir mahalle sakininin isteği üzerine Fenerbahçe’de birkaç çöp konteynırını, Jotun Türkiye’nin de boya desteğini alarak sokaklara renk katacak şekilde boyadık. Tüm gün güneş altında; mahallelinin desteğiyle ve ikramlarıyla, yardımlaşma ve koşuşturmaca ile günün sonunda çöp kutuları yeni birer sanat eserine dönüştü. (tamam biraz abarttık.)

Daha başlangıç dediğimiz bu projede fırça tutmamışlarımız fırça, tiner koklamamışlarımız tiner kokladı, hevesimiz ve isteğimizle ‘birlikte’ olduk. Henüz başlangıç olan bu projede biraz tecrübesiz olsak da oldukça hevesli ve oldukça ‘birlikte’ idik.

mahalle onarma

Share your thoughts