moda telefon kutulari

Moda’daki Telefon Kutularını Hackledik!

moda telefon kutulariOnaranlar Kulübü’nün kurucuları olarak ilk projeyi yapmak bize düştü tabi. İşte OK’nin ilk projesi!

 

Yaşadığımız sokaklar ne kadar bizim? Her sabah ekmek almaya giderken geçtiğimiz, kaldırımlarında misket oynadığımız, okul servisini beklediğimiz sokaklar kentsel yüzün önemsenmediği -sözde iyileştirme çalışmalarıyla- tahrip ediliyor, kimliklerini kaybediyor. Özellikle İstanbul’da son zamanlarda artan kentsel dönüşüm projeleri bu sorunun başlıca sebeplerinden biri oluyor.

 

Ülkemizde insanların yaşadıkları çevreyi ne kadar algıladıkları ve sonuçlarının bu çevrelerin tasarımı için kullanılması gibi araştırmalar ne yazık ki akademik çalışmalardan öteye gidemiyor. Yani sokaklar ve sokaklardaki kent mobilyaları o sokakta yaşayanların görmek istediği gibi kurgulanmıyor.

 

Biz de sokaklarda o sokakların asıl sahiplerinin söz hakkı olduğu vurgusunu yapmak, birey olarak çevremize üreterek katkı sağlayabileceğimizi ve tüm bunları yaparken teknolojinin çevre dostu özelliklerinden yararlanılabileceğini göstermek istedik. Trakya Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği okuyan arkadaşımız Ufuk Emin ile bir araya geldik. Çevremizi hackleyerek nasıl duyarlı, üretken ve teşvik edici olabileceğimiz üzerine uzun uzun konuştuk.

 

Söz dönüp dolaşıp göz zevkimizi bozan, özensiz ve sıradan tasarımlarıyla bize, çevremize ve kente uyumlu olmayan telefon, doğalgaz ve elektrik kutularına geldi. Hemen her yerde karşımıza çıkan bu kutulara sokakların asıl sahipleri olarak ufak dokunuşlar yapabileceğimizi düşündük.

moda telefon kutulari

Daha önce bu kutuların sokak ressamları tarafından boyandığını, çeşitli karakterlere benzetildiğini görmüştük. Biz biraz daha kolektif bir çalışmayla aksiyon alınabilecek bir uygulama yapmak istedik. En sonunda 3 boyutlu yazıcı teknolojisinden faydalanmaya karar verdik.

moda telefon kutulari

Peki ya 3B yazıcı ile ne üretecektik?
Bu sorunun cevabını vermek için bir hayli düşündük; ya kimsenin anlayamayacağı sanatsal bir dokunuş, ya da popüler kültürün öğelerinden faydalanacaktık. Birkaç kafa açan toplantı sonunda kararımızı 3D yazıcıda saksı üretmekten yana verdik. Böylece hem çevredekilerin dikkatini çekecek, hem durağan çirkin plastik kutulara hareketlilik katacak hem de başka canlılar için yeni bir yaşam alanı açacaktık.

moda telefon kutulari

Önce 3 Boyutlu Tasarımlar
Projeye başlayabilmemiz için öncelikli ihtiyacımız bilgisayarda modellenmiş tasarımlardı. Bunları sıfırdan kendimiz tasarlamak yerine paylaşıma açık tasarımları kullanmayı tercih ettik. Böylece tasarımların sahipleri de projemize katkı sağlamış olacaktı.Bizim bir 3D yazıcımız yoktu, bunun için de canımız 3Dörtgen bize destek oldu. Tasarımları uygulama alanına göre modifiye ettikten sonra 3Dörtgen’de ürettik.

Belediye Kızmasın?
Çekincelerimizden biri bu projenin bürokratik engellere takılıp gerçekleşmemesiydi. İşimizi sağlama almak adına Ufuk, Kadıköy Belediyesi ile iletişime geçti. Sağ olsunlar onlar bu urbanhacking projemizi çok beğendiler ve bize uygulama konusunda destek oldular. Artık hiçbir engelimiz kalmamıştı. (Ulaş Abi’ye selamlar)

Sıra Geldi Uygulamaya
Uygulama için Ufuk bayağı mesai harcadı, sağ olsun. İlk uygulamayı Moda’daki Nene Hatun Sokak’taki telefon kutusuna yaptık. Kutunun sadece bir yüzünü kullanmaya karar verdik. Çünkü insanların eski ile yeni halini karşılaştırabilmelerini istiyorduk.

Önce tek yüzü güzelce zımparaladık ve boyadık. Sonra 3D printed saksılarımızı güçlü bir tutkalla yapıştırdık. Bir gün kuruması için bekledikten sonra içine çiçekleri diktik.

Modalılar Ne Diyecek?
İşte işin en heyecanlı kısmı. Bakalım bu saksılar kaç gün dayanacak, önce hangisi kopacak, hangi çiçek sulanmadığı için kuruyacak diye düşünürken bugün 3. haftasına giren ilk uygulamada herhangi bir deformasyon yok! Üstüne üstlük Kadıköy Belediyesi’nin ve Mahallemoda’nın Instagram’dan paylaşılan fotoğrafların altına inanılmaz güzel yorumlar yapılmış. Kimisi çiçekleri sulama görevini üstlenmiş, kimisi saksıları koruma…

Tüm bu olumlu yorumlardan güç alarak ikinci uygulamayı da Moda Caddesi üzerinde gerçekleştirdik.
Velhasılkelam telefon kulübelerini hackleme projemiz devam edecek. Her türlü desteğe, fikire açığız.

Bu projeyi kabullenip, koruyan ve güzel yorumlarını ileten tüm Moda’lılara da kocaman kalp! <3

Share your thoughts