Kendine Has Kent Hack’leme Atölyesi: Bomonti

Tasarımcıları çevreyle diyalog kurma deneyimine davet ettiğimiz Kent Hack’leme Atölyesi sona erdi! ATÖLYE’nin ev sahipliği yaptığı ve Kendine Has’ın destekçisi olduğu atölyeye tam tamına 87 tasarımcı ilham veren portfolyolarıyla başvurdu. Tüm başvurular arasından seçilen 16 gönüllü ile birlikte Bomonti ve çevresi için yüz güldüren sokak müdahalalerinde bulunduk.

 

 

Kente müdahale kültürünü 3 boyutlu yazıcılar gibi yeni nesil üretim araçlarıyla katılımcılara aktararak Bomonti ve çevresi için yaratıcı hack’lemeler yapmaya teşvik ettiğimiz atölyenin ilk günü Kavramsal Etkileşim, Keşif ve Tasarım modülüyle başladı. Katılımcılarla, canlandırıcı eğitim metodlarımızla tanıştıktan sonra kamusal alan, katılımcılık, tasarım ve üretim araçları gibi konularda teorik bilgileri aktadık daha sonra keşife çıktık.

 

4 gruba ayrılarak Bomonti sokaklarına dağıldık. Atölyenin ikinci günü keşif esnasında aldığımız not ve ölçüleri düşün, Tasarla, Üret modülünde kağıt ve bilgisayarlara aktardık. Fikir geliştirme ve tasarım sürecinde belirlenen sokaklara neler yapılacağına karar verildi, tüm gruplar birbirine sunumlarını yaptı. İkinci günün sonunda hangi üretimlerin yapılacağına karar verildi ve Uygula ve Paylaş gününe hazırlıklar başladı.

 

 

Tam 6 gün boyunca tasarımcıların tasarladığı işler 3Dörtgen, Ultimaker ve 3Durak’ın desteğiyle 3 boyutlu yazıcılarda üretildi. Gecenin geç saatlerine kadar 3 ağustos uygulama gününe hazırlandık. Bazı tasarımları boyadık, bazılarını birleştirdik, bazıları olmadı yeniden ürettik. 

 

 

 

Ve işte büyük gün! Uygula ve Paylaş! 6 gün boyunca gece gündüz üretimi için çalıştığımız tasarımların sokaklara yerleştirilmesi ve mahalleliyle paylaşılmasına sıra geldi! Bundan sonrasını yazmaya göre yok, bakmak yeter 🙂 

 

 

Share your thoughts