Ok Members

Sokak Kütüphanesi Atölyesi – Gram Games

Onaranlar Kulübü Sokak Kütüphanesi
Ok Members

Little Free Library projesinden ilham alarak yola çıktığımız ilk sokak kütüphanemizi Fenerbahçe Parkı’na 4 Haziran 2017 itibariyle kondurduk. İçerisinde yaklaşık 4 aylık bir hazırlık sürecini kapsayan kütüphane; kamuya açık, kitaplarına herhangi bir kilit sistemi kurgulamayan, sürdürülebilirliği kullanıcı inisiyatifine bırakılarak, Onaranlar Kulubü gönüllüleri ve destekçileri tarafından tasarlanmış-üretilmiş-konumlandırılmıştır.

ok planlama

Rotasyon temasından yola çıkılan tasarımda vermek istediğimiz mesaj; Kişi kitabı seçim kararını aldığında, okuyacağı kitap doğrultusunda zaten bir yönlenmeye girer, kimi psikoloji kitaplarına yönelebilirken, kimileri polisiye, felsefe kitaplarına gidebilir. Kimi zaman da okunulan kitaplar kişilerin hayatında farklı doğrultu ve rotasyonlar doğurur. Okuma eylemi esnasında bireysel olarak, kitap sayfaları içine gömülen, farklı yönlenmelere giden bu kişilerin aynı mekanda fiziksel olarak bulunmaları önemlidir.

eskiz kutuphane

Tasarı plandaki 3 aksa yönelimini bu rotasyon kurgusundan doğurmaktadır. Kütüphane tasarımı aynı anda 3 kişinin oturmasına imkan tanımakla beraber ve içinde maksimum 80 kitap barındırabilmektedir.

karton plan

4 aylık aktif süreç oluşumunu tamamlamıştır, fakat her projemizde olduğu gibi, inisiyatif kullanıcıya aittir. Kullanıcının; kamunun; yerlinin süreci devralması önemlidir. Herhangi kilit ve koruma sistemi düşünülmeyen tasarı, kentsel açık alanlarda farkındalık yaratma amacı üretilmiştir.

ok crew

Öncelikle fikirden üretime kadar projenin gerçekleşmesini sağlayan tüm Onaranlar Kulübü gönüllülerine,projemize inanıp en başından beri bizle birlikte ellerini talaşa bulayan Gram Games’e, Fenerbahçe Parkı’na yerleştirme imkanı veren Kadıköy Belediyesi’ne, atölyelerini üretim için açan Tasarım Atölyesi Kadıköy’e, 3 boyutlu baskı desteği sağlayan 3Dörtgen’e ve kütüphaneyi doldurmak için onlarca kitapla gelen tüm takipçilerimize gönülden teşekkürler!

Tanıtım videosu ve fotoğraflar için buralara bakabilirsiniz!

Share your thoughts