betonart

BetonArt’a gittik: Betonaran

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Betonart Mimarlık Yaz Okulu’nun bu yılki mottosu Bir Şans Daha Ver! idi. Bu sene PAB Mimarlık küratörlüğünde, Bursa Beton ev sahipliğinde düzenlenen yaz okulunda kırılmış, artık kullanılmayan mobilyaları beton ile harmanlayarak tamir etmek, farklı mobilyalar üretmek için bizi de moderatör olarak davet ettiler.

betonart

Toplam 28 öğrenci, 5 moderatörün katıldığı programda Onaranlar Kulübü olarak 5 öğrenci ile birlikte 10 gün boyunca Bursa Betonun devasa atölyesinin mükemmel imkanları ile betonun farklı oranlardaki karışımlarını, mukavemetini ve estetiğini öğrenme fırsatımız oldu. Ürünler üzerine düşünürken çıkış noktasını yaşadığımız sokaklarda bizleri daha konforlu hissettirebilecek, ihtiyacımıza yönelik üretim olarak benimsedik. İlk günlerde farklı beton karışımlarını farlı malzemeler ile harmanlayarak denemeler yapıp atölye alanındaki mobilyalar ile yapacaklarımızı kurguladık. Kafamızda baretler, tulumların içinde çalışırken zamanın nasıl geçtiğini fark etmedik, 3 kilo çimento 6 kilo agrega biraz da sevgi derken geçti zaman.

Biliyoruz; betona kentsel ölçekte biz de alışamadık ama yeri geldiğinde evimiz ve sokaklar için fazlasıyla estetik ve dayanıklı bir malzeme olabiliyor! Ne demek istediğimizi önümüzdeki projelerde daha iyi anlatacağız :*

Peki orada Betonaran takımı olarak neler ürettik, ortaya neler çıktı?

Saksı

Beton deney numuneleri ve kırık mobilyaların ileri dönüştürülmesi amacıyla yaptığımız bir üründü. Yaz Okulu’nda yaptığımız ilk beton denemesi olmasına rağmen, camları artık bir dolabı olmayan dolap kapağından kesip biçerek bir saksı ürettik. Atölye imkanlarını keşfetmek, betonu denemek için güzel bir ilk denemeydi.

betonart

Kalıbı 3D printer ile aldığımız lamba

Dijitalde modelleyip 3D yazıcı ile kalıbını ürettiğimiz masa lambamız, ahşap talaşı katkılı betonu döktükten bir gün sonra kullanıma hazırdı! Bizim için bilgisayarda modellediğimiz ürün için 3D yazıcıyı kalıp üretiminde kullanmak harika bir deneyimdi :*

betonart

3 boyutlu yazıcı desteği için 3Dörtgen‘e ve 3 boyutlu tarayıcı desteği için 3Durak‘a teşekkür ederiz.

betonart

Bisiklet park ve tamir istasyonu

Kırılmış bir döner sandalyenin ayaklarını kullanarak farklı pigmentli betonların karışımları ile tam 5 bisiklete yuva olabilecek bir park istasyonu ürettik. Ayrıca üzerinde bulunan demir askılığı kullanarak bisikleti çalışabileceğiniz yüksekliğe çıkartıp rahatça tamir edebilirsiniz!

betonart

Oturma birimi

Yine gruptaki öğrenciler tarafından yapılan oturma birimi ile kırılmış ve onarılmamış olmanın estetiği anlatılmaya çalışıldı. Bir parça eksik olmanın da bir estetiği olabiliyor.

betonart

Daha fazla fotoğraf için buraya bakabilirsiniz.

Yaz okulu hakkındaki diğer bilgilere ve katılımcı grupların çalışmalarına yaz okulunun blogundan ulaşabilirsiniz.

Share your thoughts